PŘECHOD NA LINUX

Printer-friendly versionSend by email

Provozujete informační systém? A víte o tom, že váš systém lze provozovat na open source softwaru? Open source software má otevřený (volně přístupný a šiřitelný) kód, tudíž ho vylepšují tisíce vývojářů z celého světa. Jeho výhody se dají shrnout do těchto tří bodů:
 

Pořizovací cena a provozní náklady

Software šířený pod open source licencí GNU GPL má nekomerční licenci, stejně jako všechny budoucí aktualizace, což minimalizuje zřizovací náklady. Tím pádem odpadají i poplatky za pořizování nových licencí pro proprietární software. Licence GPL je v ČR platná a právně vymahatelná
 

Podpora

Podporu můžete získat jak od profesionálů, tak i od početné a ochotné komunity na mnoha komunitních fórech. Na rozdíl od proprietárního softwaru vám nehrozí, že se výrobce rozhodne přestat daný produkt podporovat, komunita vám vždy ochotně poradí i ohledně již ukončených projektů nebo dokonce jejich vývoj převezme.
 

Stabilita a bezpečnost

Do kódu open source může kdokoliv nahlédnout a navrhnout zlepšení, proto se prakticky nestává, že by se v něm vyskytla nějaká chyba, kterou může malý uzavřený kruh vývojářů přehlédnout. A když se už nějaká chyba objeví, je velmi rychle opravena.

Zde si můžete prohlédnout případovou studii využití open source v obchodní kanceláři. Naší oblíbenou linuxovou distribucí je Ubuntu.

Síťové sdílení souborů (file server, diskové pole) je v námi dodávaných řešeních samozřejmostí. Dále nabízíme i diskless variantu, kdy jsou operační systém, veškerá data i aplikace uživatelských PC uloženy na serveru.

Vzhled pracovní plochy na uživatelských PC můžete vybrat zde.
 

Jako důkaz o kvalitách open source vám může posloužit například to, že na něm funguje celá Londýnská burza nebo Baťa a.s.
 

Příklady z praxe

 
Snad pro každou aplikaci, kterou nyní používáte, je zde open source alternativa, o čemž se můžete přesvědčit v seznamu alternativ.

Seznam nahraditelných aplikací