UČEBNA INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Printer-friendly versionSend by email

Jedná se o univerzální učebnu určenou pro výuku informačních technologií. Jednotlivé pracovní stanice mohou jako operační systém používat buď linux (distribuce Ubuntu, režim diskless) nebo Windows 7 (režim s pevným diskem).

Obrázek
 

Výhody, přínosy

Diskless stanice není třeba nijak zvlášť konfigurovat. Jejich jediným požadavkem je „přepnutí“ BIOS na tzv. Network boot. Zbytek instalačních a konfiguračních prací se odehrává na serveru (instalace a konfigurace TFTP serveru, instalace a konfigurace síťového operačního systému bezdiskových stanic, zavedení nových uživatelů a konfigurace jejich prostředí). Každá pracovní stanice tedy může pracovat ve dvou základních režimech a to:

  • Diskless (operační systém + aplikace jsou poskytovány serverem, lokální disk zajišťuje pouze swap slice).
  • Režim s pevným diskem. Stanice sice ze sítě nabootuje do tzv. Boot menu, ale zde uživatel zvolí boot operačního systému z pevného disku.

 

Topologie sítě

Obrázek
 

Síťové prvky, kabeláž

Vlastní server je umístěn v samostatné serverovně, kde jsou vyústěny veškeré rozvody strukturované kabeláže. Připojení celého uzlu k internetu zprostředkovává bezdrátový spoj, který je přemostěn samostatným aktivním prvkem (router Mikrotik, který zároveň zajišťuje služby DHCP serveru pro vnitřní síť). Jednotlivé stanice učebny jsou zapojeny do samostatného 1Gb přepínače, který je potom připojen na řídící přepínač serveru.

HW serveru
CPU Xeon E3 1240
16 GB RAM
MB X9, SCM-F (serverový motherboard)
4x 1TB HDD (2x RAID 1), samostatně systém a samostatně data
2x 1Gb ethernet card (1 hlavní, 1 záložní)
1x 100 Mb IPMI interface

SW serveru
Ubuntu server edition 64 bit
SSH server (open ssh)
KVM
Apache
Firebird
Samba server
TFTP server
Operační systém pro diskless (samostatný adresář /mnt/kubuntu/
NFS
 

Provoz

Vlastní uživatelské stanice bootují operační systém ze sítě (Netboot, PXE boot), konkrétně ze serveru. Během bootu naskočí na každé uživatelské stanici menu, které dává uživateli na výběr z následujících možností:

1. Linux (Netboot, Ubuntu diskless)
2. Windows 7 (localboot)

Při volbě Linux dojde k natažení operačního systému ze serveru, uživatel má při přihlášení možnost volby svého oblíbeného desktopu (KDE, Unity, Xubuntu). Pokud uživatel zvolí Windows, dojde k natažení operačního systému Windows z lokálního pevného disku stanice.
 

Sdílení souborů (NFS, Samba)

Samba shares (win i linux uživatelé), NFS export (root systém pro diskless, /home adresáře respektující práva jednotlivých uživatelů) určený pro linux diskless stanice. Vtip je samozřejmě v tom, že jak z linux nebo windows pracovní stanice přistupuje uživatel stále k témuž /home adresáři (nachází se na serveru), kde jsou uložena jeho uživatelská data.
Při konfiguraci NFS jsme vyšli z těchto podkladů
http://www.root.cz/clanky/bootujte-ze-site-plnohodnotny-system/
 

Správa uživatelů

Uživatele je možné spravovat buď z shellu serveru (ssh connection) nebo prostřednictvím www rozhraní samostatné aplikace webmin. Změnu hesla uživatele lze provést prostřednitvím shellu serveru, aplikace webmin nebo přímo z windows. O synchronizaci hesla (shell users vs. samba users) se postará PAM.
 

Zálohování

O zálohování systémových souborů se starají samostatné skripty, které využívají Perl (flexbackup). Skripty jsou spouštěny pomocí cron.